Nuo 2009 m. veikianti, nardymo aistruolius visoje Lietuvoje burianti asociacija, „Nardymo akademija“ nuosekliai prisideda prie aplinkosauginių, ekologinių akcijų švarinant, valant vandens telkinių pakrantes bei dugną nuo įvairiausių atliekų, ir suburia visuomenę pilietinėms akcijoms, šviečiant ją aplinkosauginėmis temomis.

Nardymo akademijos komanda aktyviai organizuoja ir dalyvauja ežerų valymo akcijas nuo 2010 metų ir dar aktyviau pradėjo tai daryti nuo 2021 metu. Įvairių vidaus vandens telkinių (Balsio, Galvės, Salotės, Vievio ežerai) pakartotinėse valymo akcijose kartu su „Nardymo akademija“ dalyvauja vis daugiau žmonių. Šios žaliosios iniciatyvos, pritraukiančios ir visuomenę, vykdomos sėkmingai narams bendradarbiaujant su įvairiomis įmonėmis, dalį savo pajamų skiriančiomis būtent ekologinėms problemos spręsti.

„Nardymo akademija” rūpinasi ir Baltijos jūros švara ir paveldosauga, o klubo narai nardydami prie paskendusių istorinių laivų, atlieka svarbią misiją, ieškodami ir šalindami paliktus žvejybinius tinklus–vaiduoklius. Tai padeda išsaugoti unikalų Lietuvos povandeninį istorinį turtą bei apsaugo Baltijos jūros žuvis ir paukščius nuo įsipainiojimo tinkluose vaiduokliuose. Entuziastų pagalba – vienintelis būdas nuolat prižiūrėti šią istorinio paveldo rūšį ir teikti visuomenei atnaujintą informaciją apie ją („Nardymo akademija“ bendradarbiauja su Kultūros paveldo departamentu ir Klaipėdos universiteto mokslininkais). Pamesta žvejybos įranga daro neigiamą poveikį jūros ištekliams ir jūros faunai. Iš tinklų susidarančios mikroskopinės plastiko dalelės daro didžiulę žalą jūros biologinei įvairovei, gali kelti pavojų jūrų ekosistemoms ir maisto prieinamumui. Maitindamiesi jūros organizmai pasisavina mikroplastiką, o tai tiesiogiai veikia ir žmones, nes vandenynų ir jūrų gyvūnai yra dalis mūsų maisto raciono.

Yra posakis „Mąstyk globaliai, veik lokaliai“ (angl. Think global, act local). Valant Baltijos jūrą nuo pavojų jos faunai keliančių plastiko tinklų būtų prisidedama ir prie globalių aplinkosaugos tendencijų. Milžiniški plastiko ir mikroplastiko kiekiai vandenynuose, jūrose kelia vis didesnį pasaulio bendruomenės susirūpinimą. Mechanizmas, kuris apribotų ar uždraustų verslinės žvejybos sektoriui naudoti tokius tinklus, kol kas nėra sukurtas, tad ši problema bus aktuali dar ne vienerius metus.

Įvertinus išdėstytas aplinkybes (nuo aplinkosauginių iki paveldosauginių faktorių) siūlome apsvarstyti mūsų idėją ir norėtume paprašyti Jūsų pagalbos. Nuskendusių tinklų šalinimo ir šiukšlių rinkimo iš ežerų akcijos įgautų didesnį mastą bei pagreitį, jei pavyktų suvienyti jėgas bendram, gražiam ir tvarią pridėtinę vertę kuriančiam tikslui. „Nardymo akademija“ jau sėkmingai dalyvavo tinklų šalinimo operacijose 2020 m., 2022 m., 2023 m., 2024 m. tad turi sukaupusi patirties, reikiamą kvalifikaciją ir žinias. Norėdami tęsti šį projektą, kviečiame bendradarbiauti ir prisidėti prie Baltijos jūros švarinimo visus galinčius ir norinčius.

Bandant įsigilinti į žvejybinių tinklų–vaiduoklių Baltijos jūroje problemą siekiame didesnio viešinimo visuomenėje. Toks visuomenės informavimas yra puiki edukacinė priemonė švietimui apie Baltijos jūros problemas, žuvininkystės įtaką ir kultūros paveldo išsaugojimą.

Pagalba opių problemų Baltijos jūroje ir ežeruose sprendimams reikalingas finansavimas transporto ir laivo išlaidoms, narų rengimui ir treniruotėms, pagalbiniam personalui, nardymo įrangai, dujų mišiniams, pakėlimo maišams ir įrangai darbui po vandeniu, surinktų tinklų utilizavimui ir kitoms susijusioms veikloms.

Tikimės malonaus bendradarbiavimo bei lauksime Jūsų atsakymo. Tikime, kad visi kartu galime prisidėti prie švaresnės aplinkos ir ekologiškesnės ateities kūrimo.

Susisiekti su mumis galite el. paštu arba telefonu.

Andrius Albrikas,
Asociacijos „Nardymo akademija“ vadovas,
tel. +370 614 74 185‬,
el. p. info@nardymoakademija.lt